11 Aralık 2010 Cumartesi

Lhasa de Sela


Çocukluğunu, eve dönüştürülmüş bir okul otobüsünde ailesiyle birlikte ABD'yi gezerek geçirdi. Eğitimini, kardeşleriyle birlikte annesinden aldı.
On üç yaşında, San Francisco 'da bir kafede şarkı söylemeye başladı. On dokuz yaşında Montreal'e taşındı ve buradaki barlarda beş yıl boyunca şarkı söyledi. İlk albümü La Llorona 1997'de Montreal'de, Kanadalı bağımsız plak şirketi Audiogram tarafından yayımlandı. Lhasa bu albümle 1997'de Quebec Félix Award'u, 1998'de ise Canadian Juno Award'u kazandı.
Avrupa ve Kuzey Amerika'da birkaç yıl süren turne sonrasında Lhasa 1999'da şarkı söylemeyi bıraktı. Fransa'ya yerleşti ve Pocheros adındaki sirk tiyatrosunda çalışan kız kardeşlerine katıldı. Daha sonra Marsilya'ya taşındı ve burada yeniden şarkı yazmaya başladı. İkinci albümü The Living Road'un yapımı için Montreal'e döndü ve albüm 2003'te yayımlandı. Tamamıyla İspanyolca olan ilk albümünün aksine bu albümde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şarkılar vardı. Albümün çıkışının ardından iki yıllık bir turne yaptı. 2005'te BBC World Music Award'u kazandı.
Tamamıyla İngilizce şarkılardan oluşan ve kendi adını taşıyan üçüncü albümü Nisan 2009'da Kanada ve Avrupa'da yayımlandı. Lhasa, albüm çalışmaları sırasında tedavi gördüğü göğüs kanseri sebebiyle, 21 aylık bir mücadelenin sonunda 1 Ocak 2010'da Montreal'de öldü.


yukarıda Lhasa hakkında kısa bir bilgi alıntısı yaptım.çocukluğunun bir kısmında eve dönüştürülmüş bir okul otobüsünde gezerek yaşamaları çok ilgimi çekti.sesi muhteşem.yani ben çok sevdim.bu sabah uyandığımda friendfeed'de dinledim ilk kez.bu gri günde öyle tatlı geldi ki bana.


bu da en beğendiğim şarkısı love came here.

2 yorum:

Profösör dedi ki...

Paylaşımın için teşekkürler. Bu yeni elbiseni çok beğendim. Sanki bayramlık gibi..

banu bilgi dedi ki...

teşekkür ederim =)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...