29 Nisan 2012 Pazar

Tadı damağımızda

Koşuşturmalı,eğlenceli,gezmeli bir İstanbul gezisinden dönmüş bulunmaktayız. Öyle güzeldi ki her şey. Her açıdan unutulmaz bir gezi oldu. Mutluyum.
Nikah Beyoğlu evlendir dairesindeydi topuklularla İstiklal de gezemem diye nikaha da espadrille gittim :) Neyse ki tek bunu düşünen ben değildim.
Çok güzel günler geçirdik,kilometrelerce yürüdük,azıcık uyuduk ve tam da istediğim gibi çift katlı otobüste öne oturduk. İstiklalden Kabataş üzerinden Beşiktaşa yürüdük. Dixit diye yeni bir oyun öğrendik onu oynadık. Eğer bulursanız alın ve oynayın.
İlk kez Eylül lerin evine gittim. Fotoğraflarda gördüğüm o balkon öyle güzeldi ki.Hep birlikte keyifli bir balkon yemeği,fotoğraf çekme merasimini gerçekleştirdik. Çok eğlenceli de bir film izledik Dogma adında.
Artık yeni bir fotoğraf makinem var bu konuda da ekstra bir mutluluğum var elbette.
Sevdiceğim sonunda aileyle kaynaştı. Her şey üstüne koskocaman bir nazar boncuğu koymalık bir şekilde. Son günümüzde Rezzan teyzenin enfes hediyeleri , beklenen sergi açılışı ve son gün aile yemeği şeklinde güzel bir şekilde geçti.
Terkosa gitmemezlik etmedik fakat ben birkaç tişört ve bir kaç yüzük alarak en az alışveriş rekorumu kırdım. Sevdiceğimse bu konuda kendi rekorunu kırdı benden çok alışveriş yaparak :)
Eylül ile en kötü zamanlarımızda çektiğimiz o fotoğraf şimdi bir tuvalde ve çok görkemli. Hayaldi gerçek oldu. Daha nice sergilerde nice birlikteliklerle nice gururlarla yeni İstanbul gezileri diliyorum kendime. Yarın terkostan aldıklarımı da bloga koyacağım. Blogu ihmal etmekten blog yazmayı unutmuşum.
Bir de hayallerimin kedi evini gördüm. Onu yaptıracak param olduğunda hiç durmayacağım enfes bir kedi evi yaptıracağım :)

Şarkısız son yapmayayım. 

18 Nisan 2012 Çarşamba

Karmin ve karmin içeren gıdalar

Son günlerde gıda sektöründe arka arkaya gelen olumsuz haberler tüketicilerinin güvenini zedelerken, günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı maddelerin bulunması tüketicilerin tedirginliğini arttırıyor.
Gıda skandallarına hergün bir yenisi eklenirken, piyasada satılan balların sahte olduğu yönünde çıkan haberleri zeytinyağda hile şüphesinin takip etmesinin ardından salam, sosis ve sucuklarda virüse rastlandığına yönelik haberler, tüketicilerin sektöre olan güvenini kaybetmesine neden oluyor.
Geçtiğimiz günlerde, Starbucks’ın, çilekli Frappuccino içeceklerinde hayvansal boya maddesi olan karmini kullandığını kabul etmesiyle farklı gıda maddelerinde kullanılan Karmin yeniden tartışmaya açılmış oldu.
Konservelerde renklendirici olarak kullanılmasının yanısıra meyveli süt, yoğurt, bisküvi, dondurma, reçel, soslar, meyve suları, et ürünleri, şekerleme ve sakız gibi bir çok gıda ürününde kullanılan karminin tüketiciler tarafından çokça tüketildiği ortaya çıktı.
‘Cochineal’ adlı böcekten elde edilen ‘karmin’ isimli renklendiricinin şimdilik bilinen tek zararının alerjik reaksiyonlara yol açması olduğu bildiriliyor. Karmini en fazla kullanan markaların başında Ülker, Kent, Eti ve Dr Oetker geliyor.
KARMİN NEDİR?
Hayvansal kaynaklı bir boya maddesi olan Karmin, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Keşfi ise İspanyolların Latin Amerika’yı keşfine kadar dayanır. Avrupa’ya girişi de işte bu yıllarda gerçekleşir. Karmin’in kaynağı ise Mexiko ve Peruda yetişen ve besin maddesi olarak kaktüsü seçen Coccus cacti adlı böceğin dişisinin Scaharlach-Schildlaus kurutulup öğütülmesinden elde edilir. 

 Çevrenizdekileri de bu ürünler hakkında bilgilendirin.
TÜRKİYE’DE SATILAN VE KARMİN İÇEREN BAZI GIDALAR
SÜTLÜ GIDALAR
Danette, çilek aromalı puding, Danone
Çilek aromalı süt, Danone
Çilekli süt, Pınar
İçim, çilekli puding, Ülker
SAKIZ
Vivident xylit Cube, nar ve fuji elma aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız
Vivident xylit Aqua Gum, meyve aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız
Vivident xylit 2 Fruit, çilek aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız
Big babol çilgın meyveler balonlu mega draje sakız
Şıpsevdi, meyve aromalı şekerli balonlu sakızlar, Kent
Bubbaloo Mega, karışık meyve ve kola aromalı şekerli balonlu sakızlar, Kent
First, tatlı & ekşi çilek aromalı tatlandırıcılı şekersiz draje sakız, Kent
Vivident, cilek ve mandalina aromalı şekersiz şerit sakız,
Vivident, çilek ve karpuz aromalı sıvı dolgulu tatlandırıcılı draje sakız,
Mentos, çilek ve limon aromalı sıvı dolgulu tatlandırıcılı draje sakız,
ŞEKERLEME, BİSKÜVİ, KEK, GOFRET VE SOSLAR
Lollipop, meyve aromalı karışık top şeker, Ülker
Jelibon, karışık meyve aromalı yumuşak şeker, Kent
Kremini, meyve sulu toffe şekerleme çilekli, Ülker
Pop Tip, Ahududu aromalı draje şeker, Kent
Ufo, kakaolu draje, Ülker
Çokomel, çilek aromalı marshmallowlu bisküvi, Ülker
Dankek, çilek soslu kek, Ülker
Halk Bitanem, kırmızı meyveler kremalı sandviç bisküvi, Biskot Bisküvi
Kaymaklım, çilek yoğurt kremalı sandviç bisküvi, Eti
Çilek aromalı kremalı gofret, Ülker
Kekstra çilekli kek, Ülker
Böğürtlenli sos, Dr. Oetker


Uçuşan günler


Bu aralar İzmir'de inanılmaz garip havalar var. Dün sadece güneşli ve rüzgarlı bir gün varken sabah göz gözü göremeyecek şiddette yağmur ve rüzgar vardı.Balkondan çamaşırları alana kadar nasıl o kadar ıslanabildim anlayamadım bile. Şimdi de güneşli ama uçura cinsten bir rüzgar.
 Bu kadar hava durumu raporu ardından artık vize haftamın bitmesine son 2 gün kaldı. Hatta yarın ki teslimi saymazsam son 1. Vize haftamın bitimiyle inanılmaz yoğun günler beni bekliyor. 
Cuma gece İstanbul'a yolculuk. Cumartesi katılmamız gereken bir nikah ve eğlence ardından arkadaşlarla,aileyle vakit geçirmece. Hasan ve dino upuzun yıllar sonra birbirlerini ilk kez görecekler hepimiz merak içerisindeyiz. 
Perşembe Eylül'ün resminin olduğu bir sergi açılışında olacağız. O fotoğrafın çekildiği gün yaşananlar, Eylül'ün boyamam esnasında yaşadığı onca şey derken bitti ve sergiye çıkıyor. Farkında olmadan oluşturduğumuz o sembollerle çok beğeni toplayacak. İnandık ve oldu.Umarım diğer hayalimiz olan kadın sakinleştirme ve iyileştirme kafemiz de bir gün olur :) 
Merak edenler için resim bu gördükçe o kadar heyecanlanıyorum ki koskocaman bir resim :) (1.40 x1.90)Cuma gecesi de tekrar dönüş yapacağız ardından çarşambaya yetiştirmem gereken çekimler haftasonu boğuşma ve koşuşturma ile geçecek.
Yazdan beri içinde filmiyle durak eski fotoğraf makinesini de İstanbul'a götürüp tüm pozları orada harcama isteğindeyim. Gider gitmez dinonun ve ananemin fotoğraflarını çekeceğim. 
Hava umarım İstanbul'da da buradaki gibi dengesiz olmaz yoksa orada donakalırız.
Sanırım bu Bodrum dışında elle tutulur ilk yarı düzgün tatilimiz olacak sanırım en çok da bunu için heyecanlıyım.

8 Nisan 2012 Pazar

Rüzgarlı gün sonu raporu

Yarın vize maratonum başlıyor. Saat 6 ya yaklaşıyor bense hiç ders çalışmadım. Onun yerine sabah bir güzel kahvaltıya gittik. En favori sessiz mekanımızın tıklım tıklım ve gereksiz insanlarla dolu olması can sıkıcıydı. Neyse ki bazıları kahvaltımız bitmeden kalktı. Sabah kahvaltısında o kadar çok yedim ki.Onlar elbet bana geri dönecek. Ama yinede şuanlık umursamıyorum :)
Bugün erken eve dönüp ders çalışmamak için birkaç ayakkabıma taban aldım.
Sonra ayakkabı değişimine gittik.Kendime çok beğendiğim ve ayağımı acıtmayacağına inandığım güzel bir ayakkabı aldım.D&R dan kitap aldık.
Eve gitmeden birkaç yere daha uğrayıp patatesleri parmak patates haline getiren bir alet aldık.
Eve gelince yorgunluktan önce biraz uyumaya çalıştım sonra birkaç saat kendime başka bir uğraş buldum sonrada işte bu blogu yazıyorum.
Artık ders çalışma vakti.
Sonuçları parlak vize haftaları diliyorum.

3 Nisan 2012 Salı

dibe vurdum yetmedi derine daldım


Çıldırmak üzereyim,ağlamak istiyorum ve daha fazlası. 
Hocaya şuana kadar 5 senaryo yazıp yolladım hepsinde de daha yaratıcı bir şeyler diyen cevaplar aldım. Hırs yerine bu durum beni iyice umutsuzlaştırmaya başladı.
Kafa dinlediğim denize karşı güzel bir saat ardından bu durum tüm günümü kırıştırıp çöpe atmış oldu.
Pazartesi vizelerim başlıyor bu film vizelerden sonraki hafta teslim ve ben artık çekecek yaratıcılıktan yoksunlaştım. Buna rağmen hala biraz umursamazım ama mutsuzum.
Tanrım beynime hocanın beğenebileceği bir senaryo koy.

mutsuzum ama şarkısız son yok
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...