10 Ocak 2013 Perşembe

Bavullar, yollar, hayatlar

Her yolculuk öncesi gün duygu karmaşası yaşıyor. İki farklı şehir de bir hayata sahip olmak güzelliğinin yanında zor bir durum. Yolculuklarda hiçbir zaman tam olarak sevinip tam olarak üzülemiyor insan, hep bir duygu bulanıklığı. Alınacaklar listesi ardından listedekileri bavula koyma koşuşturması, kesin bir şey unuttum paniği 3-5 kontrolden sonra anca diniyor. Aynı ülke içinde inanılmaz farklı havalara sahip iki şehir ve benim hep mevsimini tutturamadığım kıyafetlerim. İzmir'de hava çok soğuk İstanbul da ise kar var. Balık etinden hallice görünecek kadar kat kat giyinmeyi planlıyorum.
Bol aile fotoğrafıyla döneceğim 5 haftalık İstanbul tatilim için kıpır kıpırım. Hem bu sefer annemin doğum gününde yanında olacağım için keyiften dört köşe oluyorum.

En özel bağları yolculuktan önceki gün ve dönüş günü coşan bir ilişkim var. Yolculuklar ve özlemle beslendiğimize inanıyorum bazen.
Bir insanı sevgili olmaktan öte insan olarak sevmek, onunla kaliteli vakit geçirmek, varlığından mutlu olmak diye bir şey olduğuna inanıyorum. Bazen tıklım tıklım onunla dolmak iyi bir şey.

8 Ocak 2013 Salı

Sıcak su torbası, polar battaniye, ev ayakkabısı

Bugün son sınavımla tatilimin başlangıcına sevinemeden soğuk hava kütlesi yüzüme yüzüme vurdu. Burada kar yağmadığı için soğuk nemle beraber etkisini arttırdıkça arttırdı. Havanın soğuk olduğunu bilip lahana gibi kat kat giyinmeme rağmen her rüzgar esişinde rüzgarı iliklerime kadar hissettim. 5 dakika telefonla konuştum elim soğuktan yanmaya başladı. Haberlere göre bu daha kışın başlangıç soğuğuymuş.

İstanbul'da durum daha da vahimmiş. Arkadaşlarım kar nedeniyle işten erken çıkarılmış.Otobüs,dolmuş bulamayıp yürüyenlerin haberini de aldım. Kazalar falan derken. Birde sokakta yaşayan onca insan ve hayvanı düşününce bir kez daha kıştan o kadar da hoşlanmadığımı anladım.

İzmir de kedi evlerini yerleştirdik,neyse ki sokağımızda kedilerle yakından ilgilenenlerde var yemeksiz , susuz kalmıyorlar. Birçok dişinin kısırlaştırması da yapıldı.

Cuma günü İstanbul yollarına düşeceğim. İstanbul'a gidince de hemen apartman çevresine kedi evleri yapacağım. Neyse ki sitede de kedilerle ilgilenen bir sürü kişi var.

Bu sıralar çok güzel bir kitap okuyorum. Eylülümüzün Hasana hediye ettiği ama Hasandan önce benim kaptığım kitap Nick Hornby- Juliet Çıplak. Yazarın dili özellikle de inandırıcılığına hayran kaldım. Uzun süredir bu kadar hevesli kitap okumamıştım herhalde.

Son izlediğim ve çok beğendiğim bir diğer filmde yine Eylülün önerisi High Fidelity . Film drama ve komedi türlerini içeriyor. Yine Nick Hornby nin romanından uyarlama. Yönetmeni bilenler için aynı zamanda Cheri ' nin yönetmeni. Film hakkında çok fazla bir şey söylemek istemiyorum çünkü direk izlemenizi istiyorum.

Kışın, siz dondurucu soğuğu hissetmeden geçmesini dilerim.

2 Ocak 2013 Çarşamba

Yeni Yıl Geldi Hoş GeldiYeni yıla evde tıka basa yiyerek girenler kervanındaydık bu yılda. 2013 nedense daha bir umutlu,iyi huylu hissettiriyor. Yeni yılın ilk gününde her zaman en az 1 saat durakta beklediğimiz otobüsün biz durağa gider gitmez gelmesiyle umut dolduk. Yeni yılın ilk finaline bugün girdim. Yılbaşının hemen ertesinde olduğu için keyif kaçırsa da inanılmaz iyi geçti, mutlu etti. 

Bugün İzmir'de olduğuma bir kez daha sevindim, insanıyla gurur duydum,mutlu oldum,umutlandım. 

2 yol ortasındaki ince kaldırımlı alanda karşıya geçmek isteyen ama bir yandan da korkudan ne yapacağını şaşıran büyük şaşkın sokak köpeği gördük bugün. Yol büyük ve arabaları hızla geçtiği bir yoldu. Biz çözüm bulmaya çalışırken. Bir adam karşıya koştu koca köpeği kucakladı, neredeyse ona da araba çarpıyordu bunların hiçbirini önemsemeden kucağındaki köpekle yol kenarına geldi.Onu yavaşça yere bıraktı ve yaptığı şey hiç önemli bir şey değilmişcesine durakta bekledi. 
İnsanlar ona teşekkür ettiğinde mütevazi bir şekilde kafa salladı. 
2013 e böyle bir olayla başlamak insanlar konusunda umutlanmama, İzmir'i insanını daha çok sevmeme sebep oldu. 

O adam bence dünyadaki her güzel şeyi hak ediyordu. Hayatım boyunca asla unutmayacağım olursa torun tombalağıma anlatacağım bir anı bıraktı hafızamda. 

İzmir öyle güzelsin ki pamuklara sarıp saklamak lazım seni.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...